

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 850 µm |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 100 mV |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 225 µW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Power Dissipation | 400 µW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 19 |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Sampling Rate | 15 sps |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Resolution | 3 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Configuration | ADC |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Core Architecture(core/core processor) | Sigma-Delta |
| Reference Type | External |
| Analog Supply Voltage | 2.5 V to 5.25 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.5 V |
Stock: 158
Distributors
pcbx
Unit Price$6.11313
Ext.Price$6.11313
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.11313 | $6.11313 |
| 10 | $4.76657 | $47.66570 |
| 25 | $4.42993 | $110.74825 |
| 50 | $4.27031 | $213.51550 |
| 100 | $4.11645 | $411.64500 |
| 300 | $3.97552 | $1192.65600 |
| 500 | $3.83941 | $1919.70500 |
| 1000 | $3.70796 | $3707.96000 |
| 3000 | $3.58109 | $10743.27000 |
